Warning: implode(): Invalid arguments passed in /net/linkuj_show_wj.php on line 13
Protokoły WAN

  informatyka i teleinformatyka

Strona główna Kontakt z nami Mapa serwisu Katalog Experts'ów[Obraz logo firmy]

Protokoły WAN
 

 

PPP - protokół warstwy II, czyli typowy protokół łącza. Warstwa III może być obsługiwana "czystym" protokołem IP. Protokół ten stosowany jest zwykle przy prędkościach od kilku Kb/sek. do kilku Mb/s. 

Frame Relay - bardzo dobrze współpracujący z protokołem IP protokół warstwy II i pół, umożliwiający bardzo precyzyjne określenie tzw. CoS (Class of Service), czyli zestawu parametrów, opisujących charakter prowadzonej transmisji punkt-punkt. Najważniejsze z nich to CIR (gwarantowana przepustowość), EIR (maksymalna przepustowość, jaką użytkownik może osiągnąć w jednym kanale transmisji) na całej długości połączenia oraz parametry dodatkowe Bc i Be, określające możliwości chwilowego wykorzystania kanału. Protokół ten umożliwia zestawienie na jednym fizycznym łączu wielu kanałów transmisyjnych (tzw. PVC), z których każdy może być zakończony w innej fizycznej lokalizacji. Np. kanał PVC 16 może kończyć się gdzieś na Plantach w Krakowie, a PVC 991 może być zestawiony na drugi koniec tego samego miasta. Protokół ten stosowany jest zwykle na łączach o szybkości od 64 Kb/s do 8 Mb/s. Protokół Frame Relay  doskonale nadaje się do budowy bezpiecznych, niezależnych sieci intranetowych.

ATM - protokół dedykowany do dużych szybkości, praktycznie od 155Mb/s wzwyż. Z punktu widzenia użytkowników protokół ten zawiera w sobie wszystkie zalety protokołu Frame Relay oraz dodatkowo umożliwia precyzyjne określenie parametrów tzw. QoS (Quolity of Service). QoS gwarantuje m.inn. parametry czasu rzeczywistego, takie jak opóźnienia, jitter oraz dopuszczalną stopę błędów. Protokół ten został opracowany w celu uniezależnienia transmisji od charakteru danych, które są przesyłane. Równie skutecznie mogą być transmitowane typowe dane komputerowe jak i strumienie multimedialne: dźwięk i obraz. Dzięki specjalnie zdefiniowanej standardowej warstwie AAL (tzw. ATM Application Layer) protokół ten może bardzo dobrze współpracować z rodziną protokołów TCP/IP. Protokół ATM wpisuje się bezpośrednio w dalekosiężne protokoły operatorskie SDH i PDH. Protokół ten, podobnie jak Frame Relay, nadaje się do budowy bezpiecznych, niezależnych sieci intranetowych.

 

Wyślij pocztę do itwebmaster@itexperts.pl z pytaniami i uwagami dotyczącymi tej witryny sieci web.
Ostatnia modyfikacja: 07 września 2006